Wstęp 

 


1.

Wstęp
Maciej Kulczycki - autor
Ruben Bardanaszwili - głos i korekta

Niniejsza strona jest reakcją na zastanawiający brak informacji o języku gruzińskim w języku polskim. Skoro żaden fachowiec nie podzielił się swoją wiedzą, czuję się rozgrzeszony i czynię to niniejszym jako amator, znający podstawy języka.

Pomimo, że Polaków od dawna fascynuje Gruzja, jak dotąd jedyne polskojęzyczne materiały o języku gruzińskim to strony internetowe traktujące temat bardzo wyrywkowo, rozmówki polsko-gruzińskie (cztery różne pozycje), wydane dopiero w latach 2010-2015 oraz prawdopodobnie jeden skrypt dla studentów.

W niniejszym opracowaniu do transliteracji pisma gruzińskiego zastosowano dość rozpowszechniony zestaw znaków ( transkrypcja Trubeckiego/Czikobawy). Ponieważ w przypadku języka gruzińskiego istnieje prawie doskonała zgodność pisowni z wymową, w praktyce wystarczające jest użycie transliteracji (po uwzględnieniu informacji z rozdziału „Fonetyka”). Dla uproszczenia zapisu zrezygnowano z symboli początku i końca zapisu fonetycznego (/ /, [ ]). Zamiast nich użyto symbolu kropki środkowej (·) dla rozdzielenia treści w języku polskim, gruzińskim lub innym oraz transliteracji.

Gwiazdka (*) umieszczona przed tłumaczeniem oznacza, że pogwałcono reguły gramatyczne i stylistyczne języka polskiego w celu oddania odmienności struktury gramatycznej języka gruzińskiego.

Wszelkie prawa zastrzeżone. Niniejszą stronę lub jej fragmenty można upowszechniać jedynie w niezmienionej formie i treści, podając źródło i autora. Autor i lektor nie odpowiadają za skutki wykorzystania informacji podanych na niniejszej stronie. Informacje te należy zweryfikować. © Maciej Kulczycki. Kontakt: a❉you2.pl


Dla prawidłowego funkcjonowania strony w przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript.


Wersje do wydruku (pdf): rozmiar A5, rozmiar A4.

Podziękowania dla:
- Scott Schiller za soundmanager2 (licencja BSD).
- Besarion Gugushvili za fonty: BPG Georgian Fonts.
- Akaki Razmadze, Mihkeil Khipiani, Zaza Chugoshvili, GeoLab za klasyczny font „Venuri”.
- JavaScript Kit za wyszukiwarkę dla strony.

  Czas Tbilisi:

© Copyright: MK   a❉you2.pl