Mariusz Koluch
absolwent Wydziału Wokalno - Aktorskiego Akademii Muzycznej w Krakowie
Poszukiwacz zaginionych dźwięków. Jego zainteresowania skupiają się głównie na muzyce etnicznej wielu narodów, głównie azjatyckich. W repertuarze Mariusz Kolucha znajdują się pieśni inspirowane folklorem (Ravel, Ives, Szymanowski, Komitas), pieśni etniczne różnych narodów (Gruzinów, Ormian, Tuwińców, Żydów) oraz awangardowe utwory wokalne XX wieku (Cage). Jest także entuzjastą nietypowych w swym brzmieniu azjatyckich technik wokalnych.
W latach 1999-2001 współpracował jako solista z Operą na Zamku w Szczecinie, a w latach 2003-2008 z Operą w Krakowie (Gwałt na Lukrecji B.Brittena, Pinokio V. Vortina) Przez kilka lat pod kierunkiem doktora Krzysztofa Szwajgiera pracował nad projektami związanymi z XX wieczną awangardą muzyczną. Podczas pracy nad projektami autorskimi, współpracował z wybitnymi językoznawcami Uniwersytetu Jagiellońskiego, profesorem Andrzejem Pisowiczem, iranistą i ormianistą, doktorem Przemysławem Piekarskim, indianistą, znającym również doskonale język jidysz, z filologiem klasycznym doktorem Krzysztofem Bielawskim a także, z nieżyjącym już niestety iranistą doktorem Markiem Smurzyńskim oraz z wybitnym tłumaczem i erudytą, znawcą kultur i religii dalekiego wschodu Ireneuszem Kanią. Od 2003 roku, wspólnie z doktorem Krzysztofem Bielawskim (UJ), prowadzi badania na temat interpretacji utworów wokalnych Antycznej Grecji. W roku akademickim 2004/2005 prowadził zajęcia dydaktyczne dotyczące tego zagadnienia w Instytucie Filologii Klasycznej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. W tym samym roku wspólnie z dr Bielawskim wygłosił wykład pt. „Between Art And Science - Ancient Greek Music”, który miał miejsce w Akademii Amerykańskiej w Rzymie i adresowany był do profesorów Akademii Amerykańskiej oraz studentów Summer School of Classics. Jest także autorem muzyki inspirowanej poezją mistyczną Dżalaloddina Rumiego, zawartej na płycie „Qalb-ha - Rumi na głos”, wydanej przez Wydawnictwo Homini razem z przekładem poezji Rumiego „W mgnieniu słów” dokonanym przez Marka Smurzyńskiego. Innym przejawem jego działań artystycznych jest wykonawstwo muzycznych podkładów na żywo do niemych filmów („Zmęczona śmierć” reż. F. Lang, „Człowiek z kamerą” reż. D.Wiertow). Mariusz Koluch jest autorem i wykonawcą kilkunastu projektów artystycznych łączących w sobie elementy muzyczne, performatywne, plastyczne i filmowe.
W swoich poszukiwaniach staram się kierować nadrzędną zasadą stałego wzbogacania własnej osobowości poprzez poszukiwanie inspiracji i energii w sztuce. W moich pracach staram się poszerzać pole wewnętrznych doświadczeń próbując czy też smakując tych dziedzin, które są dalekie od mojej profesji (film, sztuki plastyczne, ruch sceniczny). Muzyka jest dla mnie wehikułem transportującym moje uczucia tam gdzie być może w inny sposób trudno byłoby mi dotrzeć. Staram się, aby te podróże zaprowadziły mnie do miejsc, w których jeszcze nie miałem okazji bywać, które chciałbym zwiedzić i eksplorować, abym duchowo i artystycznie dotarł tam gdzie się nie spodziewam, a każda tak zagadkowa i niespodziewana podróż może być wyjątkowa.
zdjęcie: Andrzej Górski © wszelkie prawa zastrzeżone